معماری

افغانستان و قوم پشتون طالبان، تاجیک و هزاره

ترکیب قومیتی افغانستان

حتما با مهاجرینی که به نام #افغانستانی می‌خوانیم آشنایی دارید؟ کشور کنونی افغانستان در واقع از چند قومیت گوناگون تشکیل شده. دو قوم بزرگ و اصلی در این کشور #تاجیک‌ها و #پشتون‌ها هستند. پشتون‌ها در جنوب این کشور و در هم‌مرزی با پاکستان جای دارند و #تاجیک‌ها معمولا در پایتخت و شمال کشور ساکن هستند. افزون بر این دو قوم بزرگ، اقوام دیگر ایرانی_زبان از جمله #بلوچ #آیماک #قزلباش نیز در این کشور باشنده هستند.

باید توجه داشت که میان قوم پشتون و دیگر اقوام به ویژه پارسی‌زبانان این منطقه تفاوت ساختاری اندیشه و افکار و .. است. ایرانیان با پارسی‌زبانان و مرکزنشینان و ساکنان شمال کشور افغانستان دارای مشترکات فراوان تاریخی، تباری، زبانی و فرهنگی هستند اما پشتون‌ها به دلیل اندیشه‌های دینی وهابی دیکته شده از سوی عربستان و پاکستان با وجود ایرانی‌تبار بودن، نظری دیگر به مردمان پارسی زبان و ایرانی تبار دارند. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت. چند نکته مهم را در ادامه بخوانید:

دختران هزاره از قوم پارسی زبان افغانستان
دختران هزاره از قوم پارسی زبان افغانستان

زبان پشتویی و زبان تاجیکی

1- #زبان #پشتویی یک زبان از خانواده‌ی زبان‌های ایرانی است و #زبان_تاجیکی نیز یک گویش از زبان #پارسی است. در هر صورت می‌دانیم که از نظر زبان‌شناسی همگی زبان‌های رایج در کشور افغانستان از زیرگروه زبان‌های ایرانی هستند به جز ازبکی و…

تاریخچه نام افغان و اوغان و افغانستان

2- نام #افغان در درازای تاریخ مربوط به قوم پشتون بوده و بدبختانه پس از نیرنگ، دسیسه و دخالت #بریتانیا و… پس از اشغال و جداسازی بخش‌هایی از #استان_بزرگ_خراسان از #ایران_بزرگ یعنی بخش‌های مرکزی، شمالی تاجیک، هزاره‌نشین کشور افغانستان کنونی، این بخش‌ها که جزیی از ایران بوده و نام‌هایی ایرانی و پارسی مانند #خراسان و #آریانا داشتند را سراسر افغانستان خواندند.

رابطه طالبان و قوم پشتون

3- افراد #طالبان در اکثر موارد از قوم #پشتون هستند که در مدارس اسلامی پاکستان که با پشتیبانی‌هالی مالی #عربستان و امارات و .. آموزش اسلامی دیده‌اند و باور به #وهابیت دارند. بسنده ( کافی ) است که گشتی در اینترنت بزنید و خبرهای مستند و دارای اعتبار درباره‌ی ایجاد و احداث مدارس اسلامی توسط عربستان و سرمایه‌داران عرب خلیج‌فارس در پاکستان و حتی به تازگی در افغانستان را بخوانید.

بیشتر اعضا گروه اسلامی طالبان از میان قوم پشتون هستند
بیشتر اعضا گروه اسلامی طالبان از میان قوم پشتون هستند

4- گروه اسلامی طالبان با اندیشه‌های وهابی معمولا از میان #قوم_پشتون هستند و دشمنی ویژه‌ای با پارسی‌زبانان و تاجیکان و هزاره‌ها و دیگر اقوام این منطقه دارند و عمده کشتارها و قتل‌عام‌های این گروه از مردمان مرکز و شمال کشور افغانستان است. در نتیجه همزمان با ایرانیان که از نظر فرهنگی و زبانی دارای ریشه‌ی مشترک با #تاجیکان و #هزاره‌ها نیز از نظر اندیشه‌ای و… دشمنی دارند.

پشتون‌ها در ایران چه می‌کنند ؟

5- در ایران باتوجه به نیاز به نیروی کار از میان مهاجرین کشور افغانستان نزدیک به 2 میلیون تَن زندگی می‌کنند. شوربختانه درصد زیادی از این مهاجرین از قوم پشتون هستند! ایشان کسب کارهایی مانند گردآوری و بازیابی زباله‌های قابل بازیافت فلزی، پلاستیکی و کاغذ کارتن را در دست دارند و گاراژها و سوله‌های چند هزار متری را در شهرهای گوناگون ایران در اختیار دارند و میلیاردها سرمایه از این راه کسب کرده‌اند.
همین سرمایه‌ها و پول‌ها ضد ایرانی‌تباران و پارسی‌زبانان کشور افغانستان در قالب گروه طالبان به‌کارگرفته می‌شود! اینکه چگونه به سادگی و جلو دید همگان به چنین وضعیتی دست پیدا کرده‌اند در حالی که برخورد بدی با شهروندان ایران و البته برخورد بدتری با تاجیکان و هزاره‌ها دارند مشخص نیست! مجوزهای قانونی و… نیز در اختیار ایشان است!

6- در صورت نیاز کشور ایران و دولتمردان و مسئولین باید از میان #قوم_تاجیک و یا پارسی‌زبانان #هزاره اقدام به پذیرش موقت مهاجرین کنند و نه از میان #قوم_پشتون که به گواهی اسناد گوناگون اکثریت اعضای گروه اسلامی طالبان را تشکیل می‌دهند! و البته فراموش نکنیم که بیشتر مواد مخدر تولید شده در این کشور از جنوب و جنوب غربی پشتون نشین است!

برای نمونه بد نیست اشاره‌ای کنیم به  واپسین کشتار مردم پارسی زبان این کشور توسط طالبان. بازگویی خبر از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان:

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ تروریستهایی که برخی پرچم سیاه داعش و برخی پرچم طالبان را  دارند از 14مردادماه با حمله به منطقه  میرزا اولنگ سرپل افغانستان بیش  از 60 نفر را به شهادت رسانده و 45 دختر را ربوده اند.  تیرباران این غیرنظامیان یکی از خطرناک ترین واسفبارترین  نوع  کشتار  عمومی طی 16 سال اخیر افغانستان است

پسران از قوم پارسی زبان و ایرانی تبار تاجیک
پسران از قوم پارسی زبان و ایرانی تبار تاجیک

7- فرهنگ و زبان و تاریخ ما با تاجیکان و پارسی‌زبانان در #تاجیکستان ، #آریانا و #خراسان_شرقی ( افغانستان کنونی ) یکی است و اگر دخالت‌های #انگلیس طی #قرارداد_پاریس و غیره نبود هم‌اکنون این بخش‌ها جزیی از ایران بود. در نتیجه باید مسئولین در این اندیشه باشند تا روی مشترکات تاریخی، زبانی و فرهنگی ما با پارسی‌زبانان تاکید شود تا در آینده این مهاجرین سفیر ایران در این کشور باشند.


هرگونه برداشت از داده های این تارنما ( وبسایت ) تنها با یادکرد از نام تارنما و نشانی اینترنتی آن مجاز است.


همچنین بخوانید در تارنمای بهترکالا مطالب: بلندگو اسپیکر، آمپلی‌فایر و سیستم صوتیاینورتر ماشین مبدل برق خودرو به 220 ولتوکیل طلاق توافقی شیراز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 6 =

قالب وردپرس